ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. To międzynarodowe święto, ustanowione ponad 30 lat temu we Włoszech, ma na celu uwrażliwienie dorosłych i dzieci na ,,kocie sprawy”, w szczególności na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom, którym bez naszej pomocy trudno byłoby przeżyć. Jest to także dzień, na który z pewnością czekają wszyscy ci, którzy mają w domu kota. W Polsce to święto obchodzimy już od 15 lat.

Dzieci z naszej grupy również obchodziły to ,,nietypowe święto”. Na początku wysłuchały bajki Ewy Lechowicz ,,Skąd się wzięły koty?” Następnie dzieliły się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z posiadaniem kota w domu. Wiedziały jakie zwierzęta należą do wielkiej rodziny kotowatych, potrafiły podawać nazwy różnych gatunków dzikich kotów.

Wcześniej same starannie wykonały piękne prace plastyczne, których głównym bohaterem był oczywiście kot. Świetnie poradziły sobie z zagadkami o ,,kociej tematyce”. Rozpoznały kocich bohaterów literackich i filmowych m.in.: Kota w butach, Kici – Kocię, kota Filemona i Bonifacego (bohaterów dobranocki dzieciństwa rodziców), kota Garfilda, kota Sylwestra, ,,ulubionego” kota Smerfów – Klakiera, itp. Wiele radości i emocji przyniosła dzieciom zabawa zręcznościowa z elementem małej rywalizacji ,,Kotek łapie mysz”. Była również kolorowanka ,,Kot” – rozwijająca sprawność manualną a przede wszystkim umiejętność odczytywania i rozpoznawania wyrazów. Na koniec, aby ostudzić emocje dzieci wysłuchały baśni Charlesa Perraulta ,,Kot w butach”.