Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzień ten został stworzony w 2010 roku przez LitWorld, organizację non-profit wierzącą w niezwykłą moc czytania. Ideą tego dnia jest uświadamianie znaczenia czytania na głos i dzielenia się historiami oraz propagowaniu umiejętności czytania i pisania jako prawa człowieka.

W tym dniu – 28.09.2021 r. odwiedziły nasze przedszkole Panie z Miejskiej Biblioteki Filia Nr 6 w Rzeszowie, z którymi od lat współpracujemy i przeczytały naszym przedszkolakom bajki, m.in. ,,O wilku, który wypadł z książki” oraz ,,sprawdziły” wiedzę dotyczącą znajomości bajek, baśni i ich bohaterów. Starsze przedszkolaki nie miały z tym zadaniem żadnego problemu, odgadły wszystkie przeczytane zagadki, a młodsze dzieci przez kolejne lata pobytu w przedszkolu poznają mnóstwo książkowych przyjaciół. Maluszki każdego dnia siadają na dywanie i słuchają króciutkich bajeczek, opowiadań, wierszyków, po to by oswajać się z czytanym na głos tekstem, przyswajać sobie nowe słownictwo, zwroty i określenia, które będą mogły stosować w czynnej mowie. Czytanie na głos pomaga również rozwijać umiejętności czytania, buduje społeczność i łączy nas ze sobą.

Drogi Rodzicu, pamiętaj:

Codzienne czytanie dziecku sprzyja budowie mocnej więzi między dorosłym a dzieckiem i jest ona najważniejszym czynnikiem wspierającym wszechstronny rozwój dziecka.