DZIECI UCZĄ RODZICÓW

Ogólnopolska akcja edukacyjna „Dzieci uczą Rodziców” przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla edukacji wczesnoszkolnej. Jest to inicjatywa, która łączy w sobie walory edukacyjne z kreatywnymi formami przekazywania wiedzy.

Zakres tematyczny proponowanych zajęć jest niezwykle szeroki: od bezpieczeństwa i ekologii, przez historię i literaturę, magiczny świat baśni, legend i tradycji, aż po kosmos i matematykę czy naukę o prehistorycznych zwierzętach, które wiele milionów lat temu dominowały na Ziemi.

Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, bezpieczeństwa, ekologii, historii, sportu, astronomii, matematyki, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem zajęć.

Każde zajęcia będą składały się z dwóch części: w pierwszej przedstawimy wychowankom otrzymane materiały w postaci ciekawej prezentacji i własną wiedzę wprowadzając dzieci w tematykę zajęć. Zaś w drugiej części dzieci będą miały do wykonania zadanie (czasami będzie to pokolorowanie obrazka, prosta łamigłówka czy rebus). Następnie dzieci zabiorą obrazek do domu i pokazując rodzicom, a tym samym zachęcą ich do rozmowy na tematy poruszone podczas zajęć w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców”.

Uważamy, że wspólne działania nauczycieli i rodziców przyniosą wspaniałe efekty dla naszych wychowanków.

Ogólnopolska akcja edukacyjna „DZIECI UCZĄ RODZICÓW”

Zadanie 1 „Bezpieczni w drodze”

Naszą edukacyjną przygodę z ogólnopolską akcją edukacyjną „DZIECI UCZĄ RODZICÓW” rozpoczęliśmy zajęciami pt. „Bezpieczni w drodze”, której motywem przewodnim było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Głównym celem zajęć było poszerzenie i utrwalenie wiedzy z obszaru bezpieczeństwa dzieci w zakresie bezpieczeństwa w drodze do przedszkola.

Podczas realizacji tego zadania dzieci poznawały m.in. zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych – odwiedziły pobliskie skrzyżowanie, wykonywały różne ciekawe zadania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii związane z ruchem drogowym, chętne dzieci zbudowały wielką makietę miasta i ustawiły na niej podstawowe znaki drogowe, utrwaliły najważniejszych numery alarmowe i ważne znaki drogowe. W ramach tego tematu odbyło się także spotkanie z policjantkami. Przedszkolaki wykonały również kartę pracy, którą zaniosły do swoich domów – stanowiła ona wprowadzenie do rozmów z rodzicami na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa na drodze.

Efektami pierwszych zajęć w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców” jest nabycie przez dzieci wiedzy, która przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa najmłodszych na drodze.