Bezpieczny internauta – „Dzieci Uczą Rodziców”

Kolejne zajęcia w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców”. Głównym celem zajęć była promocja bezpieczeństwa wśród najmłodszych użytkowników Internetu. Przedszkolakom zostały przedstawione pojęcia „Internet”, a także czynności, które można robić „w sieci”. Dzieci poznały również zagrożenia, które czyhają w Internecie, poznały zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie sprawi, że korzystanie z Internetu będzie bezpieczne. Wspólnie wykonaliśmy własną „sieć”, która imitowała Internet.

Podczas zajęć prezentowane były filmy edukacyjne „Mój przyjaciel Necio” i „Owce w sieci”. Celem kreskówek była edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu. Występujące w nich postacie: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce oraz złe wilki odzwierciedlają współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie bajki zawierało morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń. Przedszkolaki samodzielnie wykonały ciekawą kartę pracy związaną z tematem zajęć.

Doskonałym momentem inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Nasza placówka również podjęła się realizacji tego zagadnienia po to, by pokazać dzieciom korzyści płynące z użytkowania Internetu oraz uwrażliwi je na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci.