Zdrowy i piękny uśmiech – warsztaty stomatologiczne

W piątek 3 grudnia nasza grupa uczestniczyła w spotkaniu z Panią asystentką stomatologiczną. Głównym celem spotkania było uświadomienie małym przedszkolakom o konieczności i sposobach dbania o higienę jamy ustnej oraz zachęcanie dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały pogadanki na temat właściwej higieny jamy ustnej. Dowiedziały się co to jest próchnica, dlaczego psują się zęby, jak należy o nie dbać i jak prawidłowo je czyścić. Pani zaprezentowała dzieciom różne szczoteczki przeznaczone do higieny jamy ustnej, podstawowe narzędzia, którymi posługuje się w pracy stomatolog.
Ogromną atrakcją były ćwiczenia praktyczne dotyczące prawidłowego szczotkowania zębów zaprezentowane na modelu sztucznej szczęki. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym na eksponacie przez naszego gościa a następnie pod czujnym okiem ćwiczyły umiejętność prawidłowego czyszczenia zębów. Pani przypomniała również dzieciom o potrzebie wizyt kontrolnych u stomatologa, a także o konieczności właściwego odżywiania się.
Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie w zabawie, która polegała na klasyfikowaniu produktów zdrowych i niezdrowych dla zębów. Małe ,,Pszczółki” wiedziały, że warzywa, owoce i produkty mleczne korzystnie wpływają na zdrowe i mocne zęby, a  słodycze są przyczyną próchnicy.
Były to bardzo ciekawe warsztaty, ponieważ wzbogaciły i usystematyzowały wiadomości przedszkolaków na temat dbałości o piękny i zdrowy uśmiech. Podczas spotkania dzieci dzieliły się również swoimi własnymi doświadczeniami związanymi z myciem ząbków oraz z wrażeniami i emocjami jakie towarzyszyły im podczas pierwszych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na zakończenie przedszkolaki serdecznie podziękowały Pani za wizytę i z wielką starannością pokolorowały obrazek uśmiechniętego ząbka.