ZABAWY BADAWCZE – ,,JAJKO W ROLI GŁÓWNEJ”

Wszystkie dzieci małe i duże chcą być odkrywcami i badaczami. A dlaczego? Bo zabawy badawcze uczą poprzez działanie. Wszelkie działania badawcze są kreatywne, dzięki nim dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchamiają wyobraźnię, stawiają hipotezy, próbują wyciągać wnioski i rozwiązywać problemy. W minionym tygodniu poruszana była tematyka ,,Zwierzęta wiejskie”, dlatego zajęliśmy się zagadnieniem związanym z jajkiem.

Ciekawe ,,Biedronki” w drodze zabaw eksperymentalnych próbowały odpowiedzieć na wiele pytań: Jak zbudowane jest jajko? Jak odróżnić jajko gotowane od surowego? W jaki sposób można oddzielić żółtko od białka? Czy jajko umie pływać? Co dzieje się z jajkiem moczonym w roztworze z kawy, herbaty czy coca-coli i jaki to ma wpływ na zęby, itp.? Głównym celem przeprowadzonych zajęć było rozbudzenie u dzieci ciekawości poznawczej. Dzieci wspólnie próbowały wyciągać wnioski z prowadzonej działalności. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyły w ciekawych doświadczeniach z jajkiem w roli głównej.