Terapia ręki dla każdego

Nasza grupa ,,Biedronki” przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Terapia ręki dla każdego”.

Głównym celem projektu jest usprawnianie poprzez zabawę motoryki małej, począwszy od mobilizacji całego ciała do aktywności fizycznej, poprzez przechodzenie z ogólnych czynności do bardziej precyzyjnych, kończąc na grafomotoryce. Projekt dotyczy zagadnień realizowanych systematycznie i etapowo w ciągu całego roku szkolnego, tj. sprawności fizycznej, stabilizacji posturalnej i stabilizacji kończyny górnej, równowagi i schematu ciała, przekraczania linii środka, napięcia mięśniowego, percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zmysłu dotyku, opozycji kciuka i dysocjacji palców, manipulacji, rozwoju grafomotoryki.

Projekt spełnia więc kilka funkcji: przede wszystkim terapeutyczną, usprawniającą i wzmacniającą organizm dziecka. Propaguje aktywności również zespołowe, dąży do współpracy, pełni funkcję profilaktyczną dla małych dzieci, aby zapobiegać występowaniu nawykowych nieprawidłowości w rozwoju motoryki małej.

W ramach projektu nasza grupa rozpoczęła działalność w programie od zabaw rozwijających sprawność fizyczną oraz wzmacniania stabilizacji posturalnej i kończyn górnych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały różnego rodzaju ćwiczenia m.in.: leżały na brzuchu, na plecach na sygnał podnosiły kończyny, przechodziły przez przeszkody, utrzymywały równowagę podczas przechodzenia po ławeczce, wykonywały skoki przez przeszkody, przeciągały i rozciągały gumowe liny. Zabawy sprawiły dzieciom dużo radości.

Podczas kolejnych ćwiczeń będziemy wykorzystywać naszą pomysłowość do wykonywania różnych zabaw zręcznościowych, rzutnych, skocznych, równoważnych, torów przeszkód, itp. by rozwijać naszą sprawność fizyczną, a tym samym sprawność w zakresie motoryki małej i grafomotoryki.

Realizowany projekt jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby naszych podopiecznych w tym zakresie, ale także wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji Polityki Oświatowej w roku szkolnym 2022/2023.