Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień kolorowej Skarpetki. Z tej okazji dzieci obejrzały krótki film edukacyjny „Zespół Downa. Jak rozmawiać z dziećmi na ten temat?”. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega zespół Downa, co to są chromosomy, za co odpowiadają i co się dzieje gdy jest ich za dużo. Dowiedziały się również, że dzieci z zespołem Downa żyją wśród nas, w naszych środowiskach. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Taki rodzaj edukacji pomaga oswajać dzieci z otaczającymi nas chorobami i niepełnosprawnościami.

Podczas wspólnej rozmowy udało się nam ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy oraz wykonanie własnych kolorowych skarpetek. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.