PRZYJAŹŃ, MIŁOŚĆ –

TO OKAZYWANIE UCZUĆ INNYM, ODCZUWANIE SZCZĘŚCIA

Drugi moduł realizowanej innowacji pedagogicznej pt. „W świecie bajek – wyprawa do krainy wartości, to co ważne i cenne w życiu każdego człowieka” dotyczy wartości, którą jest przyjaźń i miłość, czyli okazywanie uczuć innym, odczuwanie szczęścia. W ramach poznawania tej wartości podejmowaliśmy z dziećmi szereg działań aktywizujących, m.in.:

1. Co to jest przyjaźń?”– wspólnie z dziećmi omawialiśmy co kryje się pod hasłem przyjaźń, jakimi cechami powinien odznaczać się prawdziwy przyjaciel, kto zasługuje na miano przyjaciela.
  1. Serduszko dla Przyjaciela – każde dziecko wykonało pracę plastyczną dedykowaną przyjacielowi.
  1. Paw, co ogon miał z przyjaźni” – rozmowa z dziećmi na temat przyjacielskich gestów pomocy. Przedszkolaki, odwołując się do opowiedzianej bajki, wykonały piękne, kolorowe piórka dla pawia. Wykonując tę pracę doświadczyły morału płynącego z bajki – drobny gest wielu przyjaciół, zmienia znacząco świat osoby będącej w potrzebie.
  1. Prawdziwy przyjaciel to skarb!” – na przykładzie bajek m.in. Mai Strzebońskiej ,,Czarownica i kot”, „Czarownica i kociaki” rozmawialiśmy na temat zachowania głównych bohaterów, ocenialiśmy ich postępowanie, które warto naśladować.
  1. Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa! – zajęcia warsztatowe dla dzieci o ich prawach.
  1. „Ram pam, pam, swoje prawa znam – udział całej grupy w II edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego.
  1. Puchatek szuka Przyjaciela” – gry i zawody sportowe z zawsze wiernymi przyjacielami z dzieciństwa – pluszowymi misiami.
  1. Dobranocki z dawnych lat – Reksio” – oglądaliśmy m.in. bajkę pt. ,,Reksio pocieszyciel”, który okazał się prawdziwym przyjacielem dla drugiego pieska.
  1. Bajkowi przyjaciele” – dzięki znajomości wielu bajek potrafiliśmy połączyć w pary bajkowych przyjaciół, którzy mogą stanowić dla na wzór do naśladowania.

Prawdziwy przyjaciel to skarb na całe życie.