NOWOCZESNE TECHNOLOGIE CYFROWE

Z BAJKAMI I BAŚNIAMI

Wszystkie dzieci lubią bajki i baśnie. Przekazują one dzieciom prawdy życiowe, przygotowują je do życia, uczą pewnych postaw społecznych i zapoznają dzieci z różnymi wartościami, takimi jak: miłość, prawda, szacunek, szczęście, uczciwość, odwaga, itp. Baśnie również w delikatny sposób pokazują małym dzieciom, że rzeczywistość potrafi być niezbyt przyjazna, a pokonywanie przeszkód jest trudną ale zarazem potrzebną umiejętnością. Czytanie dzieciom różnych opowieści, bajek i baśni jest rytuałem w życiu każdej grupy przedszkolnej.

W naszej grupie tematykę bajek połączyliśmy z wykorzystaniem technologii cyfrowych. Na tablicy multimedialnej rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy memory z bajkowymi postaciami, rozpoznawaliśmy ukryte bajki i bohaterów, ,,braliśmy” udział w teleturnieju wiedzy o bajkach. Nasze małe przedszkolaki rysowały ilustracje z bajek na wielkim ekranie – podczas zajęć powstał obrazek z baśni o ,,Rybaku i złotej rybce”. Zatańczyły zumbę razem z innymi dziećmi. Podczas tygodniowego tematu dzieci oglądały wybrane bajki z serii Simsala Grimm na podstawie baśni braci Grimm.

Dzieci były bardzo aktywne, zaangażowane podczas zajęć, a nowe technologie nie stanowiły dla nich wielkiej bariery.