DZIEL SIĘ UŚMIECHEM

Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, od 2013 roku prowadzi program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”.

W Przedszkolu Publicznym Nr 32 w Rzeszowie w roku szkolnym 2023/2024 został zrealizowany program „ Dziel się uśmiechem”.

Program „Dziel się uśmiechem” powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej, a także nauczenie się jak zapobiegać próchnicy zębów w 4 prostych krokach.

Wychowawcy przeprowadzili w grupie dzieci 6- cio letnich zajęcia w czterech blokach tematycznych:

• Moje zęby,
  • Dbam o zęby,
  • Pomocnicy zdrowych zębów,
  • Idę do dentysty.

Dzieci pod kierunkiem wychowawców uzupełniały samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Wysłuchały także pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Poruszona została również kwestia próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe ich szczotkowanie, przybory do utrzymania czystości zębów, właściwe odżywianie.

Wychowankowie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w poszczególnych zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu. Jak pisał J. Korczak „ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Uśmiech jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

KOORDYNATOR- Katarzyna Bartkowicz- Zapaśnik