Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W ramach ,,Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci” nasze małe przedszkolaki przyniosły do placówki swoje ulubione książeczki. Dzieci z dumą prezentowały kolegom i koleżankom bajki, wspólnie oglądały książki i rozmawiały na temat ich treści i ilustracji. Dzieci podejmowały również próby opowiadania swojej bajki. Przedszkolaki zapoznały się z treścią wiersza ,,Smutna książeczka” Olgi Adamowicz, ilustrowanego kolorowymi obrazkami. Wspólnie rozmawialiśmy o właściwych zasadach korzystania z książek. Przyniesionych książeczek było bardzo dużo, kilka z nich udało nam się przeczytać. Na zakończenie dnia każde dziecko otrzymało dyplom ,,Przyjaciel Książki”.
W przedszkolu codziennie czytane są dzieciom różne bajki, baśnie, wiersze, opowiadania. W sali jest ,,kącik książek”, które są przeznaczone dla dzieci, by mogły samodzielnie w wybranym dla siebie czasie z nich korzystać. Wszystkie tego rodzaju działania mają na celu zachęcanie dzieci do oglądania, słuchania a w przyszłości do czytania książek.
Drodzy Rodzice czytanie dzieciom książek, bajek, baśni już od najmłodszych lat znacząco wpływa na rozwój małych czytelników. Czytanie, najlepiej codzienne pobudza dziecka wyobraźnię, kształtuje procesy myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Dziecko dzięki czytaniu książek przez rodziców będzie potrafiło rozumieć siebie i innych, wykształci zdolności empatyczne, dzięki którym będzie wrażliwe na potrzeby drugiej osoby, będzie potrafiło odróżnić dobro od zła i otworzy oczy na piękno świata i człowieka.
Warto poświęcić dziecku codziennie przynajmniej 20 minut na wspólne czytanie, bowiem książka może stać się przyjacielem naszych pociech.