LEKKOATLETYKA

W ramach innowacji pedagogicznej Mały sportowiec odwiedziła nas Matylda Kowal uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 r. w biegu na 3000m z przeszkodami, Mistrzyni Polski oraz wielokrotna medalistka i reprezentantka Polski , zawodniczka Resovi Rzeszów. Wiewiórkom zaprezentowała różne sprzęty wykorzystywane w lekkoatletyce i przeprowadziła trening na plotkach. Dziękujemy za kształtowanie miłości do sportu już od najmłodszych lat u naszych przedszkolaków.

Lekkoatletyka – jedna z najstarszych dyscyplina sportu , oparta na naturalnym ruchu. Nazywana jest Królową Sportu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który polując musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne.

Oto lista konkurencji zaliczanych tradycyjnie do lekkoatletyki:

• biegi :
    • na krótkim dystansie, do 400 metrów, inaczej sprinterskie : 60m, 100m, 200m i 400m ,
    • na średnim dystansie , od 600 do 2000 metrów: 600 m, 800m, 1000m, 1500m, 1mila, 2000m,
    • na długim dystansie, 3000m, 3000m z przeszkodami, 5000m i 10000m
    • przez płotki na dystansach:60m, 100m, 110m, 400m,
    • uliczne: maraton (42 195 metrów), półmaraton i ultramaraton(dłuższe niż maraton),
    • sztafetowe : 4x100m, 4x400m,
  • chód , zazwyczaj w terenie: 10km, 20km i 50km,