Dzień ,, Puzzli, układanki, składanki i klocków Lego”

W kalendarzu świąt nietypowych jest taka data – 29.01 – jest to dzień w którym szczególną rolę odgrywają różnego typu układanki, składanki, puzzle czy klocki Lego.
Dlatego z tej okazji nasze przedszkolaki w piątek tj. 28.01 poświęciły więcej czasu na działalność zabawową z wykorzystaniem różnego rodzaju układanek, kloców i puzzli. Małe ,,Pszczółki” bardzo lubią puzzle, potrafią układać kolorowe obrazki złożone z wielu elementów. Dzisiaj układały puzzle samodzielnie oraz wspólnie działały w małych zespołach ucząc się tym samym współpracy, czekania na swoją kolej i przestrzegania ustalonych zasad zabawy. Dzieci układały puzzle tradycyjne z którymi poradziły sobie bardzo dobrze. Niespodzianką dla nich była również inna forma układania obrazka, do tego celu wykorzystaliśmy tablicę multimedialną. Dzięki ,,czarodziejskiego” pisaka dzieci mogły przesuwać puzzle w odpowiednie miejsce by ułożyć obrazki w całość. Z dużym zapałem wykonywały inne ciekawe zabawy, np. memory, kolorowanki.
Dzisiejszy dzień dał dzieciom dużo satysfakcji ze wspólnej zabawy oraz wykonanych zadań. Dzieci z dumą mogły się pochwalić przed swoimi kolegami i koleżankami, że tak dużo potrafią. Brawo!

Rozwiązywanie łamigłówek, układanie puzzli, klocków Lego bardzo korzystnie wpływa na rozwój dzieci. Tego typu zabawy m.in. rozwijają wyobraźnię przestrzenną (dopasowywanie elementów o określonych kształtach do większej całości to wspaniały trening wyobraźni i wstęp do rozumienia symboli), rozbudzają ciekawość poznawczą, pozwalają się skupić i wyciszyć (pomagają wyregulować poziom pobudzenia, relaksują, wyciszają, a przy tym stymulują uwagę, dziecko koncentruje się na zadaniu, spokojnie rozważa następny ruch i planuje działanie), ćwiczą sprawność manualną, uczą chwytu pęsetowego, koordynacji oko-ręka, rozwijają tak zwaną zdolność analizy i syntezy wzrokowej, czyli rozkładania całości na poszczególne elementy i ponownego składania ich w całość oraz dają możliwość nauki przez doświadczanie