DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. To również synonim niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Dziś w pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Z tej okazji my również podjęliśmy ten temat z naszymi przedszkolakami, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji, szacunku, akceptacji i zrozumienia. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa dzieci i panie włączyły się w obchody tego wyjątkowego dnia, zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki.

Dzieci poznały piękną bajeczkę pt. „Tajemnica znikających ciasteczek” Aleksandry Chmielewskiej, która wprowadziła je w świat 6-letniego Mikołaja, który jest wyjątkowy, ponieważ urodził się z zespołem Downa. Główny bohater – Mikołaj wyróżnia się na tle innych dzieci, również ze względu na swój wygląd, specyficzny dla zespołu Downa. Jego siostra opisała go tak: „Ma małe, skośne oczy w kształcie migdałów i krótki nos. Jego uszy wyglądają, jakby ktoś przesunął je na dół. Z otwartej buzi często wysuwa się język. Ręce i nogi też wydają się jakby za krótkie do reszty ciała.” Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki i prowadziły ciekawe rozmowy. Wykonały również piękne prace oczywiście kolorowe skarpetki.

Dziękujemy również Rodzicom za założenie dzieciom skarpetek „nie od pary”.