Wielka sprawa – nasze prawa Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada (sobota) przypada rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku w trakcie XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku. Deklaracja praw dziecka to zbiór postulatów dotyczących zapewnienia dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju, w Konwencji o prawach dziecka zostały spisane wszystkie prawa dziecka.
Dzień wcześniej małym przedszkolakom zostały przybliżone Prawa Dziecka. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej rozmowy na bardzo ważny temat. Do tej aktywności zostały wykorzystane piękne ilustracje obrazujące prawa dzieci. Małe przedszkolaki wspólnie z nauczycielem próbowały wyjaśnić znaczenie obrazków. Dowiedziały się, że chociaż są jeszcze małe to mają wiele praw, które my dorośli mamy obowiązek przestrzegać. Tego dnia ,,maluszki” odbiły swoją rączkę używając niebieskiego koloru. Wycięte odbitki zostały wykorzystane do wykonania wspólnej pracy plastycznej z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, a zastosowany kolor niebieski jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci.
O przestrzeganiu praw dziecka pamiętamy nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku…