W ŚWIECIE ZWIERZĄT – MIŚ POLARNY

Miniony tydzień był poświęcony zwierzętom zarówno egzotycznym jak i naszym krajowym. Rozmawialiśmy również o zwierzętach zamieszkujących bardzo zimny kontynent jakim jest Arktyka, północny biegun kuli ziemskiej. Życie w rejonie arktycznym jest ciężkie nie tylko ze względu na panujący tam klimat, ale również z powodu występowania zjawiska dnia i nocy polarnej.

Dzieci poznały zwierzęta, które pomimo niesprzyjających warunków tam panujących w toku ewolucji przystosowały się do mroźnego otoczenia. Bliżej poznaliśmy niedźwiedzia polarnego, największego lądowego drapieżnika, bardzo dobrego i skutecznego myśliwego wytrzymującego trudne i niegościnne warunki.

Przedszkolaki porównywały własne dłonie do stóp dorosłego niedźwiedzia, których wielkość przekracza długość 30 cm i szerokość ok 25 cm. Dowiedziały się również, że szorstkie poduszeczki na spodzie łap zapobiegają ślizganiu się po powierzchni lodu a ostre pazury ułatwiają mu polowanie.

Wykonaliśmy ciekawe doświadczenie, które uświadomiło dzieciom jak warstwa tłuszczu izoluje niedźwiedzia od zimna i pozwala mu wytrzymać w lodowatej wodzie. Dzieci na ,,własnej skórze” sprawdziły, że tłuszcz – w naszym przypadku olej, chronił ich dłonie przed zimną wodą wymieszaną z kostkami lodu.

Drugie doświadczenie dotyczyło pochłaniania ciepła. Dzieci dowiedziały się, że włosy tworzące sierść niedźwiedzia są półprzezroczyste, sierść jako całość ma zazwyczaj kolor biały lub kremowy, przez co umożliwia zwierzęciu dobry kamuflaż. Skóra niedźwiedzia polarnego  ma barwę czarną, dzięki czemu pochłania promienie słoneczne, które ogrzewają jego ciało. Przygotowane dwa papierowe misie – biały i czarny pozwoliły dzieciom, na sprawdzenie, który miś szybciej się ogrzewa. Doświadczenie potwierdziło, że miś w kolorze czarnym miał wyższą temperaturę niż miś biały. Kolor czarny skóry pochłania promienie słoneczne, natomiast biały je odbija.

Obejrzeliśmy efekty naszego wcześniejszego doświadczenia związanego z procesem parowania i krystalizacji – wyhodowaliśmy własne piękne kryształki soli.

Omówiliśmy także zagrożenia czyhające na niedźwiedzie polarne. Głównym zagrożeniem są oczywiście zmiany klimatu – zjawisko efektu cieplarnianego. Zmiany, które zależą od nas wszystkich, a los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.

Na koniec wykonaliśmy piękne prace plastyczne z motywem zorzy polarnej i białych niedźwiedzi polarnych.