ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

W trosce o niebieską planetę 22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie świętuje Światowy Dzień Ziemi. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. W obchody tego święta włączają się nie tylko dorośli, ale również dzieci ponieważ Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie. O naszą planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, jednak właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji.

Tego dnia wspólnie z dziećmi omówiliśmy m.in. różnego rodzaju zagrożenia dla Ziemi, jakie wynikają z negatywnej działalności człowieka. Dzieci wymieniały różne przyczyny, które narażają naszą planetę na niebezpieczeństwo. Łącząc zabawę i treści dydaktyczne dzieci poszerzyły wiadomości na temat ochrony środowiska, wykonały różne i ciekawe zadania na macie do kodowania. Z liter ułożyły hasło do dzisiejszego dnia. Na podstawie zapisanych współrzędnych złożyły w całość obrazek przedstawiający naszą planetę. Poukładały na macie różnego rodzaju elementy (szklane, papierowe, plastikowe oraz obrazki z symbolami bioodpadów). Potrafiły stworzyć przy pomocy symboli graficznych kod prowadzący przez proekologiczne zachowania, uwzględniając podane warunki. Zadania te wymagały od przedszkolaków m.in. znajomości liter, cyfr, orientacji przestrzennej, określania i odczytywania współrzędnych wskazanych pól na macie, umiejętności współpracy i współdziałania w zespole.

Wykonaliśmy również ciekawą pracę plastyczną ,,Nasza planeta – Ziemia”, która składała się z pojedynczych, bardzo pięknych obrazków wykonanych przez dzieci i stworzyła jedną całość. Piosenka pt. ,,Ochroń Ziemię” stanowiła muzyczną oprawę dzisiejszego dnia.