Rady na pierwsze dni w Przedszkolu

 • Stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania i pozostaw dziecko pod opieką wychowawcy
 • Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz im wtedy swoje lęki),
 • Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania,
 • Nie wyręczaj dziecka nawet, gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie i długo,
 • Staraj się  w miarę możliwości  skracać czas pobytu małego dziecka w przedszkolu  do 4-5 godzin (gdy dziecko już się przyzwyczai,  możesz go wydłużyć),
 • Pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się  w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się  nie krytykować dziecka,
 • W rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego  dobre  strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego, naucz samoobsługi i utrwalaj te czynności jak samodzielne jedzenie, korzystanie z toalety, zakładanie bucików itd.
 • Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu,
 • Warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas  nieobecności  mamy/taty dziecko powinno szukać pomocy u swoich Pań.

Wszystkim Rodzicom naszych nowych przedszkolaków życzymy spokojnych pierwszych dni, pamiętajcie Państwo, że od Waszej postawy zależna jest również szybka adaptacja dzieci do warunków przedszkolnych. To dla dzieci duża zmiana, nowy etap życia. Nam również na tym zależy, więc wspólnymi działaniami damy radę. 

Dla Rodziców dzieci z grupy I – PSZCZÓŁEK na dzień 1 września 2024 r.

 1. poduszka 40×40 cm i kocyk polarowy 100×150 cm (podpisane) – potrzebne do relaksu poobiedniego
 2. stabilne pantofle na rzepy
 3. zapasowa bielizna na zmianę tj. majtki, skarpetki, getry, bluzeczka (na półkę w szatni)
 4. chusteczki higieniczne do nosa – wyciągane
 5. chusteczki mokre
 6. kubek plastikowy z uszkiem na wodę – podpisany markerem niezmywalnym

     Wyprawkę zostawiają Państwo w przedszkolu – każde dziecko ma w szatni swoją półkę oznaczoną znaczkiem i podpisaną, tam zostawia swoją odzież wierzchnią i ubranka zapasowe. Chusteczki, poduszkę i koc, zostaną przeniesione do Sali przez panie z grupy.

    Dzieci nie mogą wnosić do przedszkola żadnych niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Nie przynoszą również wody i innych napojów oraz słodyczy – wszystkie dzieci mają dostęp do wody w swoich salach.