„Przedszkolaki w 670. Rocznicę Powstania Rzeszowa”

Na Rzeszowskim Rynku odbył się dziś szczególny koncert z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Gospodarz wydarzenia, Pani Anna Wilk Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 32 w Rzeszowie, rozpoczęła uroczystość nawiązując do tekstu piosenki: „Rzeszów to nasze miejsce jest, co dzień radośniejszym miastem staje się” . Na scenie swoje umiejętności wokalne, muzyczne i taneczne zaprezentowały dzieci z aż 22 rzeszowskich przedszkoli. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów o Rzeszowie i obejrzeć regionalne tańce ludowe w wykonaniu przedszkolaków. „Nad Wisłokiem leży ten szacowny gród…” – tymi słowami rozpoczyna się tekst hymnu Rzeszowa. Został on uroczyście wykonany przez Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, który gościnnie wystąpił wraz z przedszkolakami.
Koordynacją i prowadzeniem zajmuje się Lidia Chalińska, a reżyserię wydarzenia powierzono Tadeuszowi Urbanowi. Kim są zespoły, które wystąpiły na scenie, tego dnia?

Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” reprezentuje Uniwersytet Rzeszowski. Działa od 50 lat, skupiając młodzież akademicką oraz absolwentów różnych kierunków. Zespół rozwija talenty taneczne, wokalne i muzyczne swoich członków, oferując szerokie szkolenia z tańców narodowych, regionalnych i współczesnych. Dzięki profesjonalnemu podejściu i nowatorskim choreografiom, „Resovia Saltans” zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, od 2017 roku, prowadzony jest przez Lidię Chalińską. Składa się głównie ze studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy z sukcesami uczestniczą w festiwalach i konkursach muzyki chóralnej. Chór zdobył liczne nagrody, w tym m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2015) oraz Złoty Dyplom na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis” (2016).

Na koncercie obecni byli zaproszeni goście m.in. Kurator Podkarpacki Pani Dorota Nowak – Maluchnik, Pani Prezydent Krystyna Stachowska, Pan Prorektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Pan prof. dr hab. Paweł Paluch Dyrektor Muzyczny Orkiestry Kameralnej RESOVIA SALTANS, Pan Romuald Kalinowski  – Dyrektor Artystyczny i Choreograf  ZPiT RESOVIA SALTANS, Pani Bożena Pasieka – Dyrektor Wydziału Jakości i Zarządzania Edukacją, Pani Aneta Dąbrowska – z-ca dyrektora WE UM Rzeszowa, Pan Adam Kunior – z-ca dyrektora WE UM Rzeszowa, Pani Ewa Łozińska – inspektor WE, Pani Beata Bytnar – inspektor WE, Dyrektorzy i nauczyciele rzeszowskich przedszkoli oraz Rodzice i dziadkowie rzeszowskich przedszkolaków, mieszkańcy Rzeszowa.