KINO LETNIE

KINO LETNIE czyli seans filmowy na rozpoczęcie wakacji. Dzieci obejrzały film „Raya i ostatni smok” , który przeniósł przedszkolaki do magicznej krainy zwanej Kumandrą, która podzielona została na pięć zwaśnionych plemion. Jedno z nich (nieprzypadkowo zwane Sercem) zamieszkuje tytułowa Raya – dziewczynka o wielkim sercu, acz naiwnej naturze. Pierwszy akt filmu umiejętnie wprowadza nas w zapierający dech w piersiach świat, silnie inspirowany południowo-wschodnią Azją, gdzie przed 500 laty doszło do wielkiej tragedii. Wyginęły smoki, które strzegły świata ludzi przed Druunami – złymi duchami, które wszystko czego dotkną obracają w kamień. Ostatnią nadzieją dla Kumandry jest więc zaczarowany kryształ, którego Raya wraz z ojcem poprzysięgli strzec. Sytuacja jednak – jak to zwykle bywa – szybko wymyka się spod kontroli.

W trakcie seansu śledziliśmy więc podróż głównej bohaterki po wręcz postapokaliptycznym świecie, w którym człowiek człowiekowi wrogiem, a wszelka nadzieja na pojednanie umarła już dawno temu. „Raya i ostatni smok” nie jest jednak typowo przygodową opowieścią (choć i tego jej nie brakuje). To przede wszystkim opowieść o nas. O ludziach i ich słabościach. O tym, co w nas najpiękniejsze, a zarazem też najgorsze.