Kartka dla Superbohatera

W ramach realizacji kolejnego modułu projektu pt. ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury” podjęliśmy tematykę dotyczącą ,,Superbohaterów”. Celem zajęć było m.in. kształtowanie u dzieci postawy bezinteresownej pomocy, troski o najbliższych, wzmacnianie roli autorytetu w życiu dzieci, okazywanie szacunku drugiej osobie.

Na początku odwołaliśmy się do bajkowych Superbohaterów, które dzieci z łatwością wymieniły. Określiły dlaczego wymienieni bohaterowie zasługują na taką nazwę, w czym tkwi ich moc i jak ją wykorzystują, by czynić dobro innym. Ustaliliśmy podstawowe cechy charakteru jakimi powinien charakteryzować się superbohater. Dzięki temu przedszkolaki wzbogaciły zasób swojego czynnego słownictwa.

Każde dziecko odnosząc się do własnych przeżyć i doświadczeń podawało przykłady osób dla nich bardzo ważnych w życiu. Bardzo cieszą postawy dzieci, które okazują życzliwość i pamięć o bliskich, dostrzeżegając osoby wyjątkowe, o dobrym sercu w ich najbliższym otoczeniu. Najczęściej są to kochani rodzice, babcie, dziadkowie i wiele innych osób. Podawały przykłady wielu przedstawicieli różnych zawodów, którzy każdego dnia wykazują dużo odwagi, cierpliwości, oddania i poświęcenia, po to, by wysłuchać, udzielać pomocy, wspierać, ratować drugiego człowieka.

Przedszkolaki wymieniły również umiejętności jakie posiadają ,,Superprzedszkolaki” – każdy określił w czym jest dobry, co potrafi robić najlepiej, co umie. Same dokonały autoprezentacji i samooceny budując w ten sposób pozytywny obraz samego siebie. Brawo!!!

Dzieci z okazji ,,Dnia Niezapominajki”, który od kilkunastu lat jest obchodzony 15 maja, wykonały kartkę dla swojego superbohatera. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go w swoim otoczeniu.

Zwróciliśmy również uwagę na walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominając o potrzebie jej ochrony.