DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W dniu 9 lutego 2021 r. obchodziliśmy Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli z  problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W ramach wspomnianych obchodów dzieci z naszej grupy wykonując matematyczne działania ułożyły hasło zajęć – INTERNET, następnie dowiedziały się czym jest Internet i do czego służy. W takcie swoich wypowiedzi odwoływały się do własnych doświadczeń i obserwacji związanych z siecią. Korzystały również z pomocniczych kart ilustrujących określone czynności, które mogą wykonywać zarówno dzieci jaki i dorośli dzięki globalnej sieci.

Na podstawie materiałów umieszczonych na stronie Sieciaki.pl poznały zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzeń ekranowych i Internetu oraz dowiedziały się, jak w takich sytuacjach należy się zachować:

• Nie podawaj w sieci swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
  • Nie ufaj osobom poznanym w sieci – nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj zawsze rodziców.
  • Mów, jeśli coś jest nie tak – w sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom.
  • Zabezpiecz swój komputer – jeśli Twój komputer jest podłączony do Internetu należy mieć zainstalowany program antywirusowy.

Dzieci z zainteresowaniem obejrzały bajkę edukacyjną ,,Świat internetu”, która pokazywała w przystępny sposób zalety i wady korzystania z sieci.

Podsumowaniem zajęć było utworzenie wspólnego plakatu przestawiającego zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.